خانه > فیس بوک, مقالات, دنیای اینترنت > ما در دنیای فیس بوک

ما در دنیای فیس بوک


دوستان سلام
تصمیم گرفتم که در چندین پست به فیس بوک و نکات امنیتی اون بپردازم و در واقع این پست به عنوان مقدمه ای برای شروع این مبحث خواهد بود.امیدوارم دوستانی که با فیس بوک کار می کنند و در واقع حساب کاربری در فیس بوک دارند. حتما این مباحث رو پیگیری کنند.

ما و دنیای فیس بوک
تاریخچه فیس بوک:
فيس بوک (Facebook) يک سايت اجتماعي است که توسط Mark Zuckerberg در فوريه سال 2004 راه اندازي شد.اين سايت هم اکنون از نظر تعداد کاربر عضو و نيز از نظر کارشناسان، در زمينه سايت هاي اجتماعي، برتر از MySpace.com و امثال آن و در حقيقت در زمينه کاري خود، سايت شماره 1 جهان محسوب مي شود.
Mark سايت فيس بوک را از اتاق خود در خوابگاه دانشگاه هاروارد آمريکا طراحي کرد و در فوريه 2004 آن را به عنوان يک وب سايت اجتماعي مخصوص دانشجويان هاروارد راه اندازي کرد. اما سايت او فراتر از محدوده يک دانشگاه و دانشجويان آن، خيلي سريع مورد توجه قرار گرفت و چنان محبوب شد که تا آخر هفته دوم راه اندازي آن، بيش از نيمي از دانشجويان هاروارد درآن نام نويسي کرده بودند و از آن به عنوان راهي براي ارتباط با يکديگر استفاده مي کردند و در کوتاه مدت، ميليونها نفر در همان چند ماه نخست، به عضويت آن در آمدند و يک شبکه اجتماعي بسيار گسترده، وسيع و با نفوذ و تأثير گذار را بنيان نهادند.
پس از موفقيت چشمگير فيس بوک، زاکربرگ تصميم گرفت کارش را گسترش دهد. بنابراين او در اين راه از هم اتاقي خود Dustin Moskovitz هم کمک گرفت. آن دو ابتدا سايت را براي دانشگاه هاي Stanford، Columbiaو Yaleراه اندازي کردند و سپس چندين دانشگاه ديگر در ايالت بوستون آمريکا را نيز به اين سايت مجهز کردند. تا آغاز تابستان همان سال، فيس بوک توسط هزاران نفر در بيش از 45 دانشگاه آمريکا استفاده مي شد. در همان موقع زاکربرگ به همراه چند نفر از دوستان خود که او را در اداره سايت کمک مي کردند، به پالو آلتو کاليفرنيا رفت و در آنجا خانه اي کوچک اداره کرد. اين خانه اولين محل کار رسمي آن هابود. رفتن زاکربرگ به کاليفرنيا، مقدمه آشنايي او با اولين سرمايه گذارفيس بوک يعني Peter Thiel بود.
هم اکنون فيس بوک تشکيلات اداري مجهزي، شامل 7 ساختمان در پالوآلتو و صدها نفر کارمند دارد و زاکربرگ آن را يک اردوگاه شهري مي نامد.
طبق آماري که دوازدهم آگوست 2008 توسط موسسه «کام اسکور» منتشر شده است، هم اکنون سايت فيس بوک پر مخاطب ترين وب سايت اجتماعي جهان است و حدوداً 250 ميليون نفر کاربر دارد که 63 درصد آنها خارج از آمريکاي شمالي قرار دارند.

فیس بوک چیست؟
در این وب سایت کاربران می توانند مانند یک کامپیوتر شخصی، برنامه هایی روی آن نصب یا حذف کنند. اشتراک فایل، قراردادن فایل های تصویری ویدئویی، صوتی، انجام تبلیغات و … از جمله دیگر قابلیت های ارائه شده در این سایت هستند.
شما در فیس بوک دارای یک صفحه شخصی هستید. می توانید گروه تاسیس کنید یا در گروه های دیگر عضو شوید. می توانید برای خودتان آلبوم عکس بسازید آن هم بدون هیچ محدودیتی. می توانید دوستانتان را انتخاب کنید و به لیست دوستانتان اضافه کنید. می توانید برای یک هنرمند یا یک وب سایت یا وبلاگ خودتان و شاید هم برای کالایی که تولید می کنید صفحه مجزا طراحی کنید تا دیگران و یا بهتر است بگوییم طرفداران (خریداران) هم در آن صفحات ثبت شوند و پیشنهاد و انتقاد خود را در آن بنویسید.اما وجه تمایز فیس بوک نسبت به سایر شبکه های اجتماعی ساختار پلت فرمی آن است.فیس بوک مملو از نرم افزارها، ابزارهای جانبی خاص و بازی های آنلاینی است که کاربر می تواند با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کند. شاید همین امکانات باعث شده تا این سایت اجتماعی این روزها طرفداران بی شماری را به خود اختصاص دهد.مهم ترین شاخصه فیس بوک، اما دوستیابی آن است. از آنجا که این شبکه مجازی هم اکنون بالغ بر 250 میلیون عضو دارد در نتیجه مبلغانش آن را وسیله ای برای پیدا کردن دوستان یا هم کلاسی های قدیمی خود عنوان می کنند. شما می توانید با افزودن دوستان و افراد دیگر در لیست دوستانتان از مطالب آنها یا حتی نظراتی که برای آنها گذاشته می شود آگاه شوید. همچنین می توانید مشکلات یا حتی موضوعات مدنظرتان را به رای بگذارید.

افزایش وقوع جرائم در فیس بوک:
رسانه های دولتی انگلستان اعلام کردند: وقوع جرائم در وب سایت «فیس بوک» در سال گذشته میلادی 346 درصد در این کشور افزایش یافته است که این موضوع خود باعث ایجاد ناامنی و کاهش استفاده از اینترنت می شود.
رسانه های دولتی انگلستان از قول پلیس این کشور اعلام کردند: از ماه آوریل سال گذشته میلادی تا پیش از پایان سال میزان وقوع جرائم در «فیس بوک» 346 درصد افزایش داشته است که اکثر این جرائم شامل سوء استفاده از اطلاعات و یا تهدیدهای رایانه یی بوده است.

همچنین تاکنون شش نفر در رابطه با وقوع این جرائم شناسایی و دستگیر شدند، البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که این تعداد در سال 2008 میلادی تنها سه نفر بوده است.
هری پارسونج افسر بازرس پرونده جرائم فیس بوک در این باره خاطر نشان کرد: طی سال گذشته میلادی بین 36 تا 58 مورد مزاحمت های مکرر از طریق سایت فیس بوک از جانب افراد مختلف به پلیس گزارش شده است.
در این نوع از جرائم که به جرائم اینترنتی معروف هستند، به دلیل گستردگی شبکه اینترنت به آسانی نمی توان ردی از افراد و فرد مجرم را گرفت. البته به دلیل استفاده بیش تر از وب سایت فیس بوک میزان وقوع جرائم در این سایت بیش تر از دیگر سایت هاست، چراکه افراد مختلفی از مناطق گوناگون دنیا در این وب سایت عضو هستند.
با این حال، این وظیفه کاربران است که باید با دقت و اطمینان بیش تر از این سایت استفاده کرده و اجازه دسترسی تمام افراد را به اطلاعات خود ندهند.
همچنین تاکنون بخش یا قسمتی خاص از عامل اصلی در وقوع این جرائم اینترنتی که در فیس بوک باشد، توسط کارشناسان رایانه پلیس انگلستان مشخص نشده است. از طرفی، رشد وسیع کاربران از این وب سایت طی سال گذشته در این کشور هم از دیگر عوامل در وقوع این جرائم اعلام شده است.
سخنگوی وب سایت فیس بوک نیز در این باره به رسانه های انگلستان، اظهار کرد: ما تمام تدابیر امنیتی را در رابطه با شناسایی مجرمان و سوء استفاده گران از این وب سایت اتخاذ کردیم. کاربران این وب سایت به ما اطمینان کردند و ما باید اطمینان کامل آن ها را برای حفظ تعداد کاربران و جلب توجه افراد دیگر به خود معطوف کنیم.
وی ادامه داد: برای این منظور روسای این وب سایت از پلیس بین المللی و کارشناسان رایانه در تمام جهان درخواست پیگیری و کمک کردند.

این عنوان خبری بود که چندی پیش اعلام گردید و به نظر من قابل تامل بود.

امیدوارم روزی برسه که فرهنگ استفاده صحیح از اینترنت در همه جا (بخصوص بین کاربران ایرانی) استقبال شود و البته مهم تر از همه بکار گرفته شود.
موفق و پیروز باشید..
سوده محمدآبادی

Advertisements
 1. مه 11, 2010 در 3:56 ب.ظ.

  salam soode joon web kheyli ghashangi dari
  be manam sar bezan

  • مه 11, 2010 در 4:36 ب.ظ.

   سلام.
   اتفاقا من زمانی که وبلاگ KTM رو دیدم.وبلاگ شما رو هم نگاه کردم.مطالب و نوشته های قشنگی داره.
   موفق باشید..

 2. ژوئن 6, 2010 در 12:20 ب.ظ.

  با سلام.
  لطفا لینک طراحی سایت سپید را به لینک زیر:
  http://xn--mgbajksoy90jca.xn--mgba3a4f16a.ir
  تغییر دهید.
  (لینک صحیح است و همینی است که مشاهده می فرمایید، اما در مرورگر فارسی نمایش داده خواهد شد.)
  متشکرم.

 3. ژوئن 15, 2010 در 6:02 ب.ظ.

  اگر مایل هستید وبلاگ یا وب‌سایت شما روزانه صدها بازدیدکننده داشته باشد در فقط یک دقیقه وبلاگ یا وب‌سایت خود را رایگان ثبت کنید.
  http://www.paiz.ir/links لینکدونی پائیز

 4. ژوئن 28, 2010 در 3:49 ب.ظ.

  سلام دوست عزیز
  وب بسیار پرمحتوایی دارید نیاز به تعریف نیست.
  وبسایت دانشجویان الکترونیک بوشهر به منظور بالا بردن سطح فنی خود و استفاده از تجربیات سایت های دیگر خواهان تبادل لینک با وبسایت شماست. در صورت موافقت خبر دهید تا تبادل لینک داشته باشیم.
  {دانشجویان الکترونیک بوشهر
  ادرس ما:www.ele-iaub.ir}
  باتشکر
  موفق باشید….

  • ژوئن 28, 2010 در 4:09 ب.ظ.

   سلام دوست عزیز:
   ممنون از حسن نظرتون.
   حتما.خوشحال می شوم. بنده هم شما رو لینک کردم.
   به امید فردایی درخشان برای تمام جوانان ایرانی..
   موفق باشید..

 5. ژوئیه 13, 2010 در 8:58 ب.ظ.

  سلام
  ممنونم از اینکه به وبلاگ من سر زدین. من یک وبلاگ دیگه هم دارم که خوشحال میشم به اونجا هم سری بزنین و از نظراتتون بهره مندم سازید.
  http://jore-digar-bayad-did.blogfa.com

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: