خانه > مقالات > مقدمه ای بر موضوع پروژه و شرح و موضوع پروژه

مقدمه ای بر موضوع پروژه و شرح و موضوع پروژه


دوستان سلام،

مقدمه ای بر موضوع پروژه و شرح و موضوع پروژه  دولت الکترونیک در بستر اینترنت:

خلاصه این طرح تجاری را می توانید از پست قبل مطالعه فرمائید.


مقدمه ای بر موضوع پروژه:
گسترش  و رشد فناوريهاي ارتباطي و اطلاعاتي آثار وتبعات مثبتي در عرصه هاي مختلف علمي، اجتماعي و اقتصادي جوامع بهره بردار از اين فناوري ها گذاشته است. کارشناسان امروزه در بررسي شاخص هاي توسعه به هيچ وجه به موارد خاص توجه نمي کنند بلکه تاثيرات مستقيم و غير مستقيم هر يک از عوامل  تاثير گذار را در ترکيب با ساير عوامل مورد ارزيابي قرار مي دهند. تاثير فزاينده ابزارهاي کاربردي و علمي در فعاليت هاي مختلف جامعه موجب ايجاد تحول و تجديد در نگرش سنتي به این موضوع مي شود . در اين بين توسعه روز افزون اينترنت در کشورهاي مختلف و اتصال تعداد زيادي ا زمردم  جهان به شبکه جهاني اينترنت و گسترش ارتباطات الکترونيکي بين افراد و سازمان هاي مختلف از طريق دنياي مجازي اينترنت بستري مناسب و مساعد براي برقراي مراودات چه از نوع تجاری و چه از نوع فرهنگی فراهم کرد.

در این پروژه سعی کرده ام تا قسمتی از اهداف و توجیحات لازم طرح های مطرح شده در زمینه،«دولت الکترونیک در بستراینترنت» را بیان کنم،البته بررسی چنین موضوعی نیازمند بررسی های کارشناسانه زیادی است و زمان بسیاری را طلب می کند.ولی من سعی کرده ام ابتدا تمام مسائل و مشکلات دولت الکترونیک در بستر اینترنت را بیان کنم و راه حل های که می توان در حل مشکلات موجود این مسئله را ارائه داد را بیان کنم؛ و در آخر نیز نگاهی کوتاه به دو مقوله  E-Health و E-liabrary که زیر مجموعه دولت الکترونیک است ،کنم.
لازم به ذکر تمام موضوعاتی که در پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است، مانند اثرات رفاهی و.. دولت الکترونیک به صورت کلی مطرح شده است وبدلیل تکرار موضوعات، دیگر به صورت ریز برای هر یک  از زیرشاخه های این موضوع(E-Health و E-liabrary) پرداخته نشده است.

بخش اول-شرح و موضوع پروژه:
1-1-1 – تعاریف دولت الکترونیک(E-Government):
هر یک از افراد و سازمان های صاحب نظر در این زمینه تعاریف مختلفی برای دولت الکترونیک داشته اند؛
    دولت الکترونیک استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته می‌باشد.
    دولت الکترونیک شیوه‌ای برای دولت ها به منظور استفاده از فناوری جدید می‌باشد که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی، اصلاح کیفیت خدمات وارائه فرصتهای گسترده‌تر برای مردم را اعطا می‌کند.
    دولت الکترونیک، یک دولت ارقامی دیجیتالی بدون دیوار و یک دولت بدون ساختمان و سازمانی مجازی است که خدمات دولتی را به صورت بلاواسطه به مشتریان ارائه می‌دهد و موجب مشارکت آنان در فعالیتهای سیاسی می‌گردد.
    دولت الکترونیک استفاده از فناوری به منظور تسهیل امور دولت از طریق ارائه خدمات و اطلاعات کارا و موثر به شهروندان و شرکتهای تجاری و تولیدی می‌باشد .
به طور کلی می توان با جمع بندی که از تعاریفی که در بالا ذکر شد، گفت:
«دولت الکترونیک یک واژة عام است که برای مفاهیمی از قبیل خدمات الکترونیک، دموکراسی الکترونیک و از همه مهمتر، مدیریت/ نظارت الکترونیک مورد استفاده قرار میگیرد. این بکارگیری فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) است که دسترسی به خدمات دولتی، و متقابلاً ارائة خدمات توسط دولت را در جهت ارائه به شهروندان، شرکای تجاری دولت، بخشهای عمومی و بخشهای خصوصی افزایش میدهد.
دولت الکترونیک فرایندهای جاری مبتنی بر کاغذ (بازی) را مکانیزه و کامپیوتریزه نموده که این سرعت بخش روشهای جدید مدیریت میگردد. این سیستم، بین مقامات دولتی، بخش های خصوصی و شهروندان پل ارتباطی ایجاد مینماید. مهم تر از همه، امکان اعمال یک کنترل اثربخش را برای دولت در جهت استفادة بهینه از سرمایه های اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی در مسیر توسعه فراهم میسازد. »

2-1-1- روند ايجاد دولت الكترونيك:
روند ايجاد دولت الكترونيك بدين صورت بوده است كه در طول نيمه دوم دهه 1990، بخش خصوصي آمريكا مسئول خلق خدمات الكترونيكي شد. وجود فناوري وب (WEB)، به برانگيختن برخي اقدامات تجاري در شركتها منجر گشت و لذا نتايج خوبی از اين اقدامات حاصل شد. مهمتر از آن، اين بود كه كاركنان هرچه بيشتر اثربخش شدند به طوري كه در بازده كاري آنها افزايش قابل ملاحظه اي پديد آمد. براي مثال، در سال 1999، ميانگين بازده كاري هر ساعت فرد، پنج درصد افزايش پيدا كرد.
زماني كه فناوري وب در اكثر بخشهاي خصوصي به كار گرفته شد، دولت از اين بابت عقب مانده بود. لذا توجه دولت به اين مسئله معطوف گشت كه ارائه خدمات به شهروندان به صورت الكترونيك بسيار ساده ترخواهدبود.
درنتيجه وينتون سرف (VINTON CERF) كه به عنوان يكي از پدربزرگهاي اينترنت مشهور است اين پيشنهاد را به رهبران دولتي داد كه «لطفاً از فناوري اطلاعات استفاده كنيد. اجازه دهيد كه خدماتتان، بيشتر دردسترس باشد. همچنين، هرگز از فناوري وب نهراسيد، اما همواره براي آن برنامه ريزي كنيد». لذا شهر گولدن به اين نياز استراتژيك پي برد و در ژوئيه 2001، برنامه ريزي استراتژيك براي دولت الكترونيك را تدوين كردند. به هــــرحال، بهــــره گيري از امكانات دولت الكترونيك مي تواند موجب ارائه بهتر خدمات دولتي به شهروندان شود و امكان استفاده و دسترسي برابر كليه شهروندان، تعامل اثربخش تر با طرفهاي درگير و غني سازي شهروندان را فراهم آورد و درمجموع، به ايجاد مديريت دولتي اثربخش تر منجر شود.
ازجمله نتايج موردانتظار از چنين فرايندي، كاهش فساد اداري و شفافيت بيشتر امور، بالارفتن ميزان مسئوليت، دائمي شدن بهبود روندها و فرايندها، راحتي بيشتر، رشد منابع و كاهش هزينه خدمات است. با ظهور فناوريهاي اطلاعاتي و ارتباطي، مراكز خدمات رساني به مشتريان نزديكتر مي شوند و افراد مي توانند حتي ازطريق رايانه هاي شخصي، خدمات خود را دريافت كنند. همچنين دولت الكترونيك موجب صرفه جويي در وقت و هزينه، دولت، شهروندان و كسب و كار مي گردد. جهاني شدن نيز دولتها را وادار مي سازد تا به منظور فروش كالا و خدمات خويش و همچنين صدور فرهنگ و شناساندن خويش به ساير فرهنگها و تمدنها، اقدام به تاسيس دولت الكترونيك كنند .

3-1-1-    مشتریان دولت الکترونیک:

مشتریان دولت الکترونیک را می‌توان به طور کلی به سه دسته تقسیم کرد :
1. شهروندان
2. بنگاههای اقتصادی
3. موسسات دولتی
شهروندان، بنگاههای اقتصادی و موسسات دولتی می‌توانند از طریق دولت الکترونیک فعالیتهای گوناگونی نظیر موارد زیر را انجام دهند :
پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب، ثبت شرکت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، انجام فعالیتهای مالی و اعتباری، شرکت در انتخابات، پرکردن فرم‌های الکترونیک برای مقاصد مختلف ، استفاده از کتابخانه‌های مجازی، تعامل با نهادهای مختلف دولتی و تجاری و اجتماعی، پرداخت صورت حسابهای مختلف مثل صورت حساب آب و برق و تلفن و گاز، دریافت اجازه ساخت و ساز ساختمان، دریافت اطلاعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و موارد دیگر .
و اما عنوان پزشکی از راه دور که به عنوان یکی از طرح ها انتخاب کرده بودم .
4-1-1-  پزشكي از راه دور
پزشكي از راه دور به كاربردن ارتباطات الكترونيكي و فنآوري ارتباطات از راه دور براي انجام و پشتيباني خدماتي از قبيل مراقبتهاي باليني از راه دور، آموزش و تعليم دادن در زمينههاي مرتبط به تندرستي به متخصصان و بيماران، توسعه بهداشت عمومي و اجراي مديريت تندرستي است.
البته پزشكي از راه دور شامل طيفي از مشاوره تا مراحل تخصصيتر مثل انجام جراحي از راه دور نیز هست. در اين روش امكان كنترل و مديريت بحرانهاي ايجاد شده در زمينه بهداشت، درمان و سلامت نيز فراهم ميشود .

5-1-1-سه محور پزشكي از راه دور:
1.    جامعه درونگروهي پزشكان
2.    بين بخشي بيمارستاني
3.    مردم

6-1-1-سه كاربرد اصلي پزشكي از راه دور:
1.    تشخيص، درمان، كنترل، پيگيري و مشاوره
2.    آموزش ارائه كنندگان خدمت و مردم
3.    منابع اطلاعاتي پزشكي شامل انواع بانكهاي اطلاعاتي و پايگاههاي دادههاي پزشكي
نشانگرهاي اصلي مجازي بودن يك فعاليت، دو اصطلاح«در هر زمان و در هر مكان» است .
7-1-1-    کتابخانه های مجازی:
کتابخانه های آنلاین که ارائه دهنده خدمات اینترنتی کتابخانه ها در تمامی طول شبانه روز و در تمام کشور و حتی دنیا ،هستند .
8-1-1-    سه محور کتابخانه های مجازی:
1.    پژوهشگران و محققان
2.    اقشار دانشگاهی(اساتید و دانشجویان)
3.    مردم

9-1-1-    سه کاریرد اصلی کتابخانه های مجازی(اینترنتی):
1.    مطالعه کتب به صورت آنلاین
2.    فروش بخشی از فصول کتاب به صورت آنلاین
3.    نشر کتب مورد تایید ،که هنوز چاپ نشده اند.

در هفته آینده بیانیه یا ماموریت این طرح در سایت قرار می گیرد…

امیدوارم از نظرات ارزشمندتان مرا آگاه سازید..

متشکرم.

سوده محمدآبادی

+ نوشته شده در  2009/5/25ساعت 14:2

<!– /*<! [CDATA[*/

Advertisements
دسته‌ها:مقالات
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: