خانه > مقالات > طرح تجاری-دولت الکترونیک در بستر اینترنت

طرح تجاری-دولت الکترونیک در بستر اینترنت


دوستان سلام،

در ترم آخر که درس کارآفرینی داشتیم.. طی سر فصل هایی که در کلاس درس داده شده ..ما باید در آخر ترم یه پروژه برای این درس می دادیم… که از شانس  ما باید یک طرح تجاری برای موضوعاتی که استاد مشخص کرده بودند می دادیم..

من عنوان دولت الکترونیک در بستر اینترنت رو انتخاب کردم،چون طی این مدت مطالعات زیادی در این زمینه داشتم ،فکر کردم تقریبا بستر مطالعاتی و آشنایی با این موضوع رو دارم و با وقت کمی که داشتم،نیاز به مطالعه زیاد نبود..

این پروژه با راهنمایی جناب مهندس فرامرز خالقی و استاد راهنما جناب مهندس صرافی اقدم،با دو موضوع زیر شاخه مدیریت اسناد پزشکی E-Health و کتابخانه های آنلاینE-Library    ،تحت عنوان دولت الکترونیک در بستر اینترنت انجام شد.. که بنظر خودم و البته استاد درس ( مهندس فرامرز خالقی ) پروژه پر محتوایی شد.(البته نمره کاملی هم گرفتم )

پروژه در چندین قسمت هست که به مرور در سایت قرار میدهم(گفتم تو کامپیوتر خاک نخوره).. امیدوارم دوستان نظراتشون رو حتما بهم بگوبند.

تعریف طرح تجاری یا Business Plan :

عبارت است  از یک طرح که آینده و توسعه ی یک کسب و کار را معین می کند و اغلب یک دوره ی چند ساله را در بر می گیرد.

موفق باشید..

سوده محمدآبادی


دولت الکترونیک در بستر اینترنت

خلاصه طرح:

اصطلاح دولت الكترونيكي(e-government) به معناي كاربرد شبكه هاي كامپيوتري و هر نوع ابزار الكترونيكي ديگر توسط وزارتخانه ها، سازمانها و ادارات دولتي جهت ارائه خدمات و اطلاعات به مردم، شركتها و ساير سازمانهاي دولتي است. بديهي است با توجه به گسترش روزافزون و بي حد و حصر اينترنت نقش اينترنت در دولت الكترونيكي كليدي خواهد بود. تا این تاریخ که این طرح نوشته می شود(زمستان 1387 ه.ش) کشورمان در زمینه ارا ئه خدمات الکترونیکی، پیشرفته های خوب و قابل توجهی داشته است. که به طور متوسط بیشتر طرح هایی که به صورت جدی از سوی دولت مورد توجه قرارگرفته است،جنبه تجاری داشته اند، که نمونه بارز آن، می توان به مبحث بانکداری الکترونیک اشاره کرد. اما با توجه به پیشرفت خوب و ا یمن این مبحث بخصوص از طریق اینترنت ، و زیر ساختارهای فراهم شده در این زمینه(تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری) و از همه مهمتر بکارگیری درست از نیرو های متخصص است، می توان از سوی دیگر نیز در جهت پیشبرد خواسته های امروزی مردم (با توجه به پیشرفت های سریع جهان در امر دولت الکترونیک) و نیز پیشرفت کشور ، بکاربرده شود. کتابخانه های آنلاین (E-Library ) و مدیریت اسناد پزشکی (E-Health) ، دو مسئله لازم و ضروری در ایران می باشند .که می توان با توجه جدی دولت به این دو و نیز لازم الاجرا کردن آن ،پیشرفت و نتایج بسیار مفید و قابل توجهی در ایران بدست آورد.

البته می بایست به این موضوع بسیار مهم نیز اشاره کنم ،که دولت به تنهایی قادر به ایجاد بسترهای مورد نیاز نمی باشد،بلکه همانند پیش، نیازمند حمایت و نیز پشتوانه مالی شرکت ها و موسسات خصوصی است.همان طور که در تجربه بانکداری الکترونیکی می توان مشاهده نمود،اگر شرکت ها و موسسات مالی (اعم از بانک های خصوصی) نبودند شاید تا 10 سال آینده هم ما شاهد ارائه خدمات بانکی به صورت امروزی نبودیم.
شرکت های خصوصی با در اختیار قرار دادن خدمات نوین و مطابق با استانداردهای جهانی ، درکشور می توانند در پیشرفت هرچه سریع تر طرح ها، دولت را یاری دهند. یکی از موانعی که بر سر راه دولت الکترونیک به خصوص در بستر اینترنت می باشد، ارائه اینترنت پر سرعت به صورت عمومی و در اختیار گذاشتن آن به تمام اقشار جامعه است.
حتی به جرات می توان گفت خدماتی که هم اکنون در ایران تحت عنوان اینترنت پر سرعت با هزینه های گزاف ،ارائه می شود ؛ نسب به جهان بسیار کم است. و برای توسعه و نیز استفاده راحت تر مردم از دولت الکترونیک در بستر اینترنت ،استفاده از خدمات نوین و پر سرعت اینترنت در ایران ضروری است. مسئله مهم دیگر ،در دسترس بودن اینترنت (اینترنت پر سرعت) در تمام مکان ها برای افراد جامعه است.به عنوان مثال ما امروزه در کشور ایتالیا می بینیم که شهروندان در اتوبوس ها به اینترنت پر سرعت رایگان دسترسی دارند.در پیشبرد طرح های ملی این چنینی باید ابتدا شرایط استفاده از خدمات را آسان کرد تا مردم تمایل به استفاده از خدمات را داشته باشند.یکی از اهداف دولت الکترونیک  در پشت صحنه نیز ،نقش استفاده از اینترنت پر سرعت می باشد که کاملا حیاتی است ،به عنوان مثال انتقال سریع و مطمئن اطلاعات مهمترین قسمت طرح دولت الکترونیک است.دولت ها به خوبي این نکته را دريافته اند که دسترسي سریع کاربران کشورشان به اينترنت باعث افزایش رشد علمی و البته کاهش هزینه ها خواهد شد. بنابراین رقابت زیادی براي راه اندازي خطوط با سرعت بسيار بالا در بین کشورهاي جهان به راه افتاده است.

برای تحقق طرح های بزرگی که نیازمند بستر مناسب برای پیاده سازی آن می باشد، مثل مدیرت استاد پزشکی ، و کتابخانه های آنلاین نیازمند فراهم کردن امکانات سخت افزاری و مخابراتی است .درصورتی که امکانات در کشور  فراهم شود، می  توان این طرح ها را تحقق بخشید .
اما مدیریت اسناد پزشکی در اینترنت (E-Health)، این طرح از جهات مختلف  به کار گرفته می شود، که بخش اصلی این طرح در بخش پزشکی از راه دور در محور جامعه درون گروهی پزشکان ، است. بدین صورت که با قراردادن اسناد پزشکی یک بیمار با کلیه سوابق پزشکی گذشته آن بر روی وب – والبته یک سایت مرجع – که تمامی اطلاعات بیماری های مختلفی که در آینده برای یک فرد پیش می آید بروی دیتابیس آن ثبت شود.یکی از مزایای این طرح مشاوره گرفتن از تمام متخصصان داخلی و خارجی است. البته این طرح از لحاظ اقتصادی می تواند، هزینه های سرسام آوری که به جهت یکپارچه نبودن سیستم(انجام آزمایش های مجدد برای تشخیص بیماری- لازم به ذکر است در سیستم کنونی ایران بسیاری آزمایش های  انجام شده از سوی یک آزمایشگاه مورد تایید ، بیمارستان های نیست و دوباره همان آزمایش ها در آزمایشگاه معرفی شده از سوی بیمارستان یا پزشک می بایست تکرار شود) انجام می شود را کاهش دهد . که اجرای این طرح هزینه های قابل توجه و  غیرضروری را از بودجه دولت کاهش می دهد. کاهش هزینه های مسافرتهای درمانی( از شهر های کوچک به شهرهای بزرگ)،جلوگیری از دوباره کاری های درمانی ، سازمان دهی پرونده های پزشکی، ارزش زمان، و بسیاری مزایای دیگر این طرح می باشد.

کتابخانه ها همیشه مراجع بسیار خوب و معتبری برای تحقیقات جامع و معتبر بوده اند، البته در جامعه کنونی ما هزینه ها و مراحل چاپ یک کتاب (بخصوص کتب تخصصی) بسیار هزینه بر است، و تمام اقشار تحصیل کرده جامعه نمی توانند این کتب را خریداری کنند، و قالب این کتب تخصصی هم در تمام کتابخانه ها موجود نیست،زیرا هزینه به روزرسانی کتب  جدید کتابخانه، نیازمند صرف هزینه و بودجه ی زیادی است که کمتر ارگان  و سازمانی این هزینه را تقبل می کند،البته مکان نگهداری این کتب و جمع آوری آن نیز نیازمند فضا و نیروی انسانی بسیاری است. با تحقق کتابخانه های آنلاین(کتابخانه های اینترنتی) در کشور،تمامی افراد جامعه با پرداخت هزینه های مورد نیاز جهت عضویت و مطالعه و خرید کتاب ،به صورت آنلاین می توانند بخش یا فصلی از کتاب را خریداری یا مطالعه نمایند. با اجرای این طرح بسیاری از نویسندگانی که قدرت چاپ کتاب خود را ندارند ،می توانند با کتابخانه های آنلاین، کتاب های خود را نشر دهند. در دسترس بودن تمام کتب (با کلیه عناوین و رشته ها) در طول شبانه روز ، عضویت تمام افراد جامعه به کتب تخصصی ،کاهش هزینه ها (ایجاد فضا برای مطالعه،و…)،سازمان دهی رسمی به مطالب و… از مزایای این طرح می باشد.

موفق باشید.

+ نوشته شده در  2009/5/16ساعت 18:2

Advertisements
دسته‌ها:مقالات
  1. شیرین
    اکتبر 17, 2009 در 7:07 ب.ظ.

    سوده جون بابا ایول…

    حیفه دختر این طرح ها رو همین جوری میزاری تو نت… مردم 4 تا سرچشونو نگه می دارن…خوداتتومن به افرادی مثل ما میفروشن… همین کارارو میکنی پیشرفت نمی کنی

    اونم چی طرح تجاری… بابادختر کارت حرف نداره

  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: